Google+ Followers

poniedziałek, 14 lipca 2014

TAJNA BROŃ :)


Chcesz zjeść zdrowe śniadanie, realizując przy okazji marzenie o zrzuceniu kilku kilogramów? Nic prostszego! Podrzucamy Ci  poparte badaniami wskazówki dotyczące porannych posiłków, które pomogą Ci swoje śniadaniowe menu na każdy dzień tygodnia.

Jeśli starasz się schudnąć, posłuchaj naszej rady i nigdy nie rezygnuj ze śniadania. Spraw, by ten poranny posiłek stał się Twoją tajną bronią. Tę zdrową taktykę rozpoczynania dnia od pożywnego śniadania, która nie narzuca żadnych ograniczeń, potwierdzają także naukowcy.

1. Sięgnij po otręby owsiane

Musimy przyznać, że otręby owsiane nie są najatrakcyjniejszym posiłkiem śniadaniowym. Mimo to sięgnięcie po nie okazuje się być bardzo dobrym pomysłem. Ostatnie badania dowiodły, że jeden z ich kluczowych składników odżywczych – błonnik – sprawia, że dłużej czujesz się pełna, a to oznacza, iż w ciągu dnia nie dopadnie Cię nagle nieoczekiwana chęć zjedzenia jakiejś przypadkowej przekąski.

2. Zjedz duuuże śniadanie

To prawda, że większy posiłek z rana oznacza więcej kalorii, ale może oznaczać także bardziej efektywne chudnięcie. Podczas najnowszych badań jedna grupa ludzi zjadała 700 kcal na śniadanie, 500 – w trakcie obiadu i 200 – na kolację. Natomiast druga grupa badanych zjadała 200 kcal na śniadanie, 500 – na obiad i 700 – na kolację. Dwanaście tygodni później Ci, którzy jedli śniadania zawierające 700 kcal, zrzucili o 2,5 razy więcej kilogramów niż pozostali. Prawdopodobnie działo się tak dlatego, że metabolizm jest najaktywniejszy właśnie z rana. Pamiętaj tylko, by nie wpychać w siebie samych pustych kalorii!

3. Zaopatrz organizm w proteiny z samego rana

Jak pokazały badania pierwszy posiłek dnia bogaty w białko, zapewni Ci uczucie sytości i zanik apetytu na dłużej dzięki tzw. peptydowi YY. Uczestnicy badań, którzy jedli wysoko-proteinowe śniadania zgłaszali, że są mniej głodni i rzadziej sięgają po przekąski po kolacji.

4. Zrób śniadanie z jajem

Badania pokazały, że jedzenie z rana dwóch jajek może przyczynić się do lepszego zrzucania kilogramów, niż raczenie się słodką drożdżówką. Jest też bonus dla wszystkich jajogłowych: jajka zawierają także składnik odżywczy zwany choliną, który poprawia funkcjonowanie systemu nerwowego i układu krwionośnego.

5. Posmaruj tosty masłem orzechowym

Jedna z najłatwiejszych śniadaniowych potraw – tost z masłem orzechowym – jest także jedną z najzdrowszych. Uczestnicy pewnego eksperymentu naukowego, którzy jedli z rana orzeszki ziemne i masło orzechowe, mieli wyższy poziom wspomnianego już peptydu YY, który pobudza organizm do wydzielania hormonu sprawiającego, że czujesz się dłużej najedzona. Co więcej, ich poziom cukru we krwi okazał się niższy po zjedzeniu śniadania bogatego w węglowodany. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – dwie łyżki masła orzechowego to około 190 kcal. I nie myl nigdy masła orzechowego z czekoladowymi kremami.

6. Wybierz płatki śniadaniowe w rozmiarze XL

Rozmiar ma znaczenie – nawet jeśli chodzi o płatki pszenne. Nie mamy tu jednak na myśli ogromnej paki tego produktu, a rozmiar poszczególnych ziaren. W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Penn State, badacze pokruszyli płatki na 4 różne rozmiary. Uczestnikom badania wydawało się, że tych, które zostały rozdrobnione na mniejsze kawałki, po wsypaniu do miski z mlekiem jest więcej i dlatego nie doceniali liczby kalorii na swoich talerzach. Morał jest następujący: jeśli wybierasz większe płatki, skonsumujesz mniej kalorii i nawet nie zauważysz różnicy.
7. Jedz owsiankę

Miska płatków śniadaniowych w rozmiarze XL – świetnie. Miska owsianki – prawdopodobnie jeszcze lepiej. Jak pokazują ostatnie badania, ludzie, którzy jedzą talerz owsianki na śniadanie, opisują siebie jako osoby mniej głodne i bardziej zadowolone niż ludzie, którzy zjedli tę samą liczbę kalorii w płatkach.

SMACZNEGO :-)

P&D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz