czwartek, 30 lipca 2015

Z cyklu "Kulinarna mapa Polski od kuchni"

Tym razem zaglądamy do kuchni stolicy małopolski – KrakowaDawna stolica Polski ma niezwykle zawirowaną historię polityczną i administracyjną. Ziemie regionu w czasach jego świetności sięgały aż do Kijowa. W okresie zaborów Małopolska została podzielona: część została w Królestwie Polskim a południe trafiło do zaboru austriackiego i zmieniło nazwę na Galicja. Czasy zaborów miały ogromny wpływ na kształtowanie się kultury małopolski jak również na kuchnie tego regionu. Można doszukać się tutaj wpływów kuchni austriackiej, węgierskiej, czeskiej, żydowskiej czy niemieckiej. 

Bajgle 

Najbardziej charakterystyczne pieczywo rodem z Krakowa. Ich wyrób poświadczono w Krakowie już u progu XVII wieku. Bajgle są smacznym dowodem na wpływy żydowskie w polskiej kuchni.  
Bajgiel został wymyślony w Europie Środkowej, prawdopodobnie w Krakowie jak wskazuje dokument z 1610 roku. Według kronik bajgle dawane były kobietom po urodzeniu dziecka. 
Inne kroniki opisują, że pojawiły się w Polsce najprawdopodobniej jako prezent przywieziony z Wiednia na cześć zwycięstwa króla Jana Sobieskiego nad Turkami. 

Około 1900 roku żydowscy emigranci przenieśli bajgle na Manhattan. Piekarze do 1950 roku wyrabiali je ręcznie, później zaczęto je produkować maszynowo, co spowodowało szybką i opłacalną produkcję żydowskiego pieczywa. Bajgle można kupić w Dunkin'Donuts czy małych piekarniach  w USA. Kiełbasa krakowska Warto wspomnieć o małopolskich mięsach, ich sława wykroczyła daleko poza granice regionu.
Kiełbasa krakowska wytwarzana była od XIX wieku w galicyjskim Krakowie z wysokiej jakości mięsa wieprzowego, głównie szynki. W Galicji przemysł masarski rozwija się pomyślnie od wieków, gdzie słynna kiełbasa krakowska znana była nawet na Kresach i Litwie. Smak kiełbasy doceniają wytrawni smakosze, podbiła całą Polskę ale jej wyjątkowy smak również dotarł do różnych części Europy i do Stanów Zjednoczonych. 
źródło: http://www.praskagieldaspozywcza.pl/pl-PL/produkty_tradycyjne/product,11.html
 

Oscypek

Małopolska może poszczyć się także unikalnymi serami na skalę światową. To właśnie ten region słynie z oscypka - wędzonego sera wytwarzanego z mleka owczego, charakterystycznego dla polskich gór szczególnie Podhala. Jest to, jak podaje wiele znawców ser pochodzenia polskiego. Oscypek ma kształt stożka z wklęsłymi wzorami na jego powierzchni. Pierwsze wzmianki o produkcji góralskich serów pochodzą z XIV wieku i dotyczą wsi Ochotnica w Gorcach.  
Od 2 lutego 2007 roku góralskie oscypki są produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne. Uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO). źródło:  http://transling.eu/polnisches-abc-o-wie-oscypek/ 

Będąc w Krakowie grzechem byłoby nie skosztować tych tradycyjnych specjałów unikatowych na skalę światową. 


P&D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz